fbpx

A cikk tartalma:


Ez a cikk a Trend Fm rádió Egészségkód a Nutripharmával c. műsor beszélgetése alapján készült. A beszélgetést itt, a cikken belül hangos/podcast formában is meghallgathatja!

Hazánkban szinte népbetegségnek számítanak a gyomor-és bélpanaszok. Vajon milyen szerepe van a bélrendszernek az immunitásban, illetve milyen következményei lehetnek a kezeletlen bélpanaszoknak? Ezt fogjuk most kibontani.

A gyomor- és bélpanaszok 3 fontos tünetcsoportja

A legoptimistább statisztikák szerint is Magyarországon a lakosság 10-15 százalékát érinti ez a probléma. A legjellemzőbb tünetei a bélben lokalizálódnak, és a következők lehetnek: puffadás, hasmenés vagy székrekedés, illetve a kettő váltakozása, esetleg tompa vagy görcsös hasi fájdalom, ami bizonyos ételek elfogyasztása után fokozódik, majd székletürítés után csökken.

Gyomor- és bélpanaszok oka sokszor annyi, hogy nem működik a természetes szűrő a szervezetedben!

Természetes szűrő a szervezetünkben

Ezt a szűrő funkciót a bélnyálkahártya látja el, és normális életkörülmények között mindent átenged, amire szükségünk van, és mindent visszatart, ami felesleges vagy toxikus. Ha ez a szűrő nem működik, akkor olyan anyagokat sem hasznosít a szervezetünk, amire nagyon is szükségünk lenne.

Az általunk kifejlesztett Framelim hatónyagai együttesen olyan élettani hatást váltanak ki, hogy a bélnyálkahártya normális állapota fennmaradjon, vagy visszanyerje normális állapotát és ezzel az immunrendszer hatékony működését a belekben és eltűnjenek a bélrendszer felszívódási zavarai.

A bélzavarok tünetei bizonyos stresszhelyzetekben vagy antibiotikumos kezelés után alakulnak ki. Mivel ebben az esetben nincsen szervi elváltozás, ezért funkcionális bélpanaszoknak nevezik. Sok esetben irritábilis bélszindróma néven (IBS) foglalják össze. Az elnevezés egy külső tényezőre utal, amely kiváltja a betegséget.

Jellegzetes módon legalább három tünetcsoport kapcsolódik hozzá:

  • Az egyik az idegrendszer, illetve a pszichés tünetek és a korábban említett hasi fájdalmon kívül a nagyon gyakran más szervünkre lokalizálódó fájdalom is. A bélpanaszokhoz kapcsolódhat krónikus fáradtság, ingerlékenység, de gyakran szorongással, néha pánikrohammal is társulhat. Évtizedeken keresztül vita folyt arról, hogy melyik az elsődleges: a bél problémái zavarják meg a pszichés működést, vagy fordítva.
  • A második bélpanaszokhoz köthető tünetcsoport a szemszárazság. Ebben az esetben a könny mennyisége vagy minősége nem megfelelő, így fizikai értelemben nem száraz a szem, csak annak érezzük. A szemnél továbbá jellemző egyfajta csipásodás, amely reggelenként jelentkezik, és olyan mintha nyák szál lenne, ami a belső szemzugba gyűlik össze.
  • A harmadik tünetcsoport pedig az, hogy ezek az egyének igencsak érzékenyek különböző gyulladásokra. Vannak esetek, amikor magában a bélben is kialakul a gyulladás.

Tulajdonképpen így függ össze ez a három tünetcsoport. Valakinél az egyik, valakinél a másik jelenik meg, viszont ugyanarról a betegségről van szó.

Ez a három tünetegyüttes nagyon megnehezíti a diagnózist, hiszen minhárom téma szakértője csak a saját szakterületének tüneteként kezeli.

Nagyon ritkán jutnak el odáig a betegek, hogy a szóban forgó tünetegyüttest összefoglalják az esetükben.

A bélműködési zavarok következményei és hatásai 

Először is az életminőséget rendkívüli módon rontja, valamint kiindulási pontja is lehet maradandó szervi elváltozásoknak.

Amint említettük a funkcionális bélpanaszok esetében előfordulhat egy úgynevezett kitágulás, amely már olyan elváltozás, amiből sajnos rosszindulatú daganat is kialakulhat.

Ha a pszichés tüneteket vizsgájuk, esetükben az olyan különböző készítmények mint a nyugtatók, antidepresszánsok vagy fájdalomcsillapítók is előbb-utóbb mellékhatásokat generálnak. A szakértők esetében a legfontosabb, hogy mindig rá kell szánni néhány percet arra, hogy a páciens elmondhassa, hogy pontosan milyen panaszai vannak.

Gyakran előfordul, hogy a páciensek nem tekintik tünetnek azt, hogy bizonyos ételek fogyasztását kerülik, mert kellemetlen tüneteken produkálnak a bevitelük. Pedig ez nagyon fontos!

A bélnyálkahártya normális körülmények között úgy működik, mint egy szűrő. Normális életkörülmények között mindent átenged, amire szükségünk van, és mindent visszatart, ami feleleges vagy toxikus. Ha ez a szűrő nem működik, akkor olyan anyagokat sem hasznosít a szervezetünk, amire szükségünk lenne.

Ha egy ételt nem frissen fogyasztunk el, hanem azt konzervált állapotban, akkor annak minden esetben sterilnek kell lennie. Ezekbe az élelmiszerekbe vegyszereket rakunk, amelyek a baktériumokat ölik el. A kevésbé iparosodott országokban a levegő, a víz és a föld kevésbé mérgezett, és ezek esetében a probléma kevésbé jelentkezik.

Ebből következik, hogy ez a bélműködési zavar egyfajta civilizációs betegség, tehát az ember által létrehozott probléma. Stresszhelyzetben sokat használt kifejezés, hogy „összeszorult a gyomrom” és ennek sokkal több jelentése van, mint valaha gondoltuk volna. Erről bővebben a „A gyomorproblémák és a bél-agy kölcsönhatás” című cikkben is beszélünk. Összefoglalva a fő tanulság az az, hogy:

a funkcionális bélbetegség és minden, ami ebből következik, első sorban az iparosodott országok népességét sújtja.

A bélpanaszok csökkentése és a prevenció:

A bélben helyre kell állítani a normális állapotot. A folyamatnak 2 komponense van:

  1. A bélnyálkahártya felületén bizonyos fajtájú és bizonyos mennyiségű baktériumnak kell élni. Az első feladat, hogy ezeket a baktériumokat helyre kell állítani.
    Világszerte arra törekednek a kutatók, hogy ezeket a hiányzó baktériumokat pótolják, hiszen kiderült, hogy több betegség esetében is ezek hiányoznak, és más baktériumok vannak helyette. Ha nem egy antibiotikumos kezelés után, hanem olyan esetben, amikor a betegség már egy hónapja vagy egy éve fennáll, akkor az élő baktérium, tehát csak a probiotikum bevitele nem fog használni.
  2. Az előbbi azért fordulhat elő, mert a folyamat elengedhetetlen hozzátartozója a bélnyárkahártya. Szükségünk van egy olyan talajra, ahova a baktérium lehelyezve meg tud telepedni, szaporodni és biztosítani tudja mind azt a hasznos anyagot, amire a szervezetünknek szüksége van.De ha a bélnyálkahártya felszíne már tönkrement, akkor hiába veszünk be probiotikumot, az hatástalan lesz, hiszen nem telepszik meg és a széklettel távozik! Durván 2 hónapos kezelés szükséges ahhoz, hogy egy középsúlyos bélpanaszoknál a bélnyálkahártya rendbe jöjjön. Ekkor az ételből spontán megtelepszenek a jó baktériumok, vagy probiotikus baktériumokat tartalmazó készítménnyel és élelmiszerrel elősegíthetjük a folyamatot.

Hogy derítse ki, mi lehet a baj, vagy hogyan előzze meg? 

Először is vizsgálja meg önmagát közelebbről, hogy van-e olyan, bélműködési zavara, ami az IBS-re utalhat! Ehhez töltsön ki egy nagyon egyszerű, Dr. Fehér János professzor által készített IBS diagnosztikai tesztet. A teszt online és díjmentes, bárki által könnyen elvégezhető! Ettől függetlenül érdemes megkeresnie egy IBS-ben tapasztalt orvost, pl. Fehér János professzort.

A teszt eredményétől függetlenül javasoljuk a professzor és csapata által évtizedekig fejlesztett Framelim nevezetű, vény nélkül kapható immunobiotikumot megrendelni! Ez a termék baktérium lizátum tartalmának köszönhetően fokozza a természetes immunitást és alkalmas a funkcionális bélpanaszok (IBS) esetén jelentkező különleges táplálkozási igény kielégítésére.

 

A cikkhez felhasznált források:

Have no product in the cart!
0