fbpx

Sokak számára ismerős, hogy stresszhelyzetet sokszor a bélrendszerünk nehezen viseli. Lelkiállapotunk nagymértékben befolyásolja bélműködésünk tevékenységét. Nem is gondolnánk mennyire fontos az a tényező, hogy az agy és a belek kölcsönhatásban állnak egymással.

 

Mit érzünk stresszhelyzetben, a gyomrunkban?

Étvágytalanná válhatunk vagy éppen több ételt fogyaszthatunk el a megszokottnál. Székrekedés, hasmenés, puffadás, görcsölés jelenhet meg.

Milyen kölcsönhatás található az agy és a bél között?

Anatómiai kapcsolat található az agy és a bél között. Ennek a kapcsolatnak a működtetője a bolygó ideg.  Ez az agyideg, terjedelmességének köszönhetően a bélműködés feladatainak többségét látja el. Az idegrendszeren keresztül jutnak el a bélből az agyba az információk, amelyek fokozhatják az agyműködést viszont blokkolhatják és csökkenthetik is azt. Tehát, a bélből az agyba illetve az agyból a bélbe jutnak el az információk.

Az evolúció milyen szerepet játszik ennek a kölcsönhatásnak a kialakulásában?

Meghatározó szerepet játszanak a mikroorganizmusok, amelyek a bélben élnek. Hozzájárulnak a tápanyagok emésztéséhez azzal, hogy olyan formává alakítják át, amelyet az emberi szervezet már hasznosítani képes. A mikroorganizmusok, szinte minden élőlényben megtalálhatóak. A Földön úgy alakult ki az élet, hogy az alacsonyabb rendű élőlények kölcsönhatásban élhessenek a magasabb rendű élőlényekkel. Mivel ez egy alapvető mechanizmus, ezért kutatók vizsgálatokat indítottak, hogy megtalálják milyen összefüggésben lehet ez a kölcsönhatás a betegségekkel.

Milyen jelentősége van a mikroorganizmusokkal való találkozásoknak?

Törzs és egyed fejlődés szempontjából döntő jelentőséggel rendelkezik, hogy mikor és hol találkozunk velük. Ezek az organizmusok, más – más reakciókat váltanak ki az egyes életszakaszokban.

Ez a probléma mikor jelentkezik?

Általában serdülőkorban jelenik meg, viszont genetikai tényezők is szabályozhatják, hogy mikor és hol találkozunk ezzel a problémával. Ha újszülött korban jelenik meg, akkor súlyos következményekkel járhat.

Ennek a problémának milyen kiváltó okai lehetnek?

Az egyik lehetséges ok, hogy nem találkoztunk a megfelelő mikroorganizmusokkal. A másik és leggyakoribb okok a környezeti hatások, mint például a táplálkozás. Ezek az okok, a bélbaktériumok és az emberi szervezet között lévő harmónia felbontására képesek.

Hogyan alakulnak ki a bélbetegségek?

A bélnyálkahártya két feladattal rendelkezik. Kivonja a szervezetnek szükséges tápanyagokat, illetve ezeket hasznosítja is. Ha ez a rendszer felborul, akkor hiánybetegség alakul ki.

A bélbetegségeknek milyen egyértelmű jelei lehetnek?

Görcsök, tompa hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés vagy ezek váltakozása. Ezeket a tüneteket, bizonyos éltelek elfogyasztása után illetve stresszhelyzetekben jelenhetnek meg. Általában a stressz forrásának megszűnése után ezek a tünetek elmúlnak.

Ha nem múlik el a fájdalom, akkor mi a teendő?

Nem minden esetben a gyomor bélpanaszok dominálnak. Általában a gyomorral való problémákat táplálkozás szempontjából kell megközelíteni. Előfordulhatnak depresszió, szorongás, pánikbetegség következményeikén is ezek a fájdalmak viszont ebben az esetben az idegrendszerre vezethető vissza a probléma. Mindig az eredendő okot kell megkeresni, nem a tüneti kezeléseket kell hasznosítani.

Hallgassa meg a felvételt YouTube-on:

Ha a bélpanasz megszűnik, akkor nincs szükség tüneti kezelésekre?

Mindenki szervezete máshogyan reagál a különböző bélpanaszokra. Ha ezek a problémák rendbe jöttek viszont ezen kívül is vannak még panaszok, akkor a tüneti kezelések is szóba jöhetnek.

Mi történik, ha a belek nem tudják felhasználni az élőflórás készítményeket?

Előfordul, hogy a nyálkahártya már annyira tönkremegy, hogy az élőflórát nem tudja felhasználni. Ebben az esetben olyan baktériumokból kinyert anyagokat kell használni, amelyek helyreállítják a bélnyálkahártya szimbiózisát.

Mi válthatja ki a bélpanaszokat?

Például a fűszeres ételek is ugyan olyan problémát tudnak okozni a gyomorban, mint az antibiotikumok.

Folyamatosan vizsgálnunk kell magunkat, hogy a kellemetlen érzések milyen ételek, gyógyszerek elfogyasztása után jelennek meg.

A gyógyszerészek tudják, hogy melyik gyógyszerek mellé kell bélflóra visszaállítót adni?

Nem mindegyik patikus tudhatja, mivel folyamatos vizsgálatok zajlanak arról, hogy mely gyógyszerek változtathatják meg a bélflóra összetételét.

Ha biztos forrásból szeretnénk ez ügyben információt gyűjteni, akkor érdemes a háziorvosunkhoz fordulni.

Ha bélflórát szedünk, mindent bélproblémát megelőzhetünk?

Nem bélflórát kell szedni, hanem egészségesen kell táplálkozni. Ha az egészséges táplálkozás hatására sem szűnnek meg a különböző bélpanaszok, akkor élőflórát vagy elölt baktériumot kell alkalmazni.

Mik azok az elölt baktériumok?

Ezek a baktériumok feldolgozott változatai. Előnyük, hogy jobban emészthetőek az emberi szervezet számára.

Have no product in the cart!
0