fbpx

Ez a cikk a Trend Fm rádió Egészségkód a Nutripharmával c. műsor beszélgetése alapján készült. A beszélgetést videón is megtekintheti és a hangos/podcast formában is meghallgathatja.

Miért pont egy szemorvos professzor foglalkozik az immunrendszer szakértőjeként a témával?

Valószínűleg sokan nem tudják, de az immunrendszer betegségei nagyon gyakran szemészeti tünetekkel járnak. Ezek a jelek akár évekkel megelőzhetik annak a betegségnek a kialakulását, amit később csak nagyon nehezen tudunk gyógyítani. Ezek már önmagukban is elég érdekes tények ahhoz, hogy egy kicsit több időd szenteljünk megértésükre.

Először a száraz szem nevű betegséggel kezdtünk foglalkozni, ami egy mindennapos betegség. Talán túlzás is betegségnek hívni, inkább egy nagyon kellemetlen állapot. Kutatásaink alatt hamar kiderült, hogy ez az állapot szorosan összefügg a bélrendszerrel. A bél hatalmas felszínnel – hozzávetőlegesen egy teniszpálya méretével – rendelkezik, ahol nem csak az élelmiszereket emésztjük és hasznosítjuk, hanem itt található az immunrendszerünk 75-80%-a is! Tehát az,

hogy az immunrendszerünk milyen tréninget kap, tulajdonképpen azon múlik, hogy a bélrendszerünk hogyan és milyen módon reagál a külső környezetből jövő ingerekre.

Durván egy évtizeddel ezelőtt kutatók elvégezték azoknak a mikroorganizmusoknak és baktériumoknak a vizsgálatát, amik normális körülmények között a belekben élnek. Kiderült, hogy beleinkben durván 100 milliárd mikroorganizmus él normál körülmények között, anélkül, hogy bármilyen betegséget okoznának. Sőt az is kiderült, hogy ezek nélkül a mikroorganizmusok nélkül immunrendszerünk nem tud megfelelő képen működni.  Lenyűgöző nem?

Legalább ennyire lenyűgöző a bél-agy kölcsönhatás, ami annyit tesz: a bélrendszert nagyban befolyásolja az agy működése és ez fordítva is igaz! De ezt a saját éltünkből is tudjuk bizonyítani, hiszen tudjuk, hogy amikor valakinek pszichés problémái vannak, akkor baj van az emésztésével, étkezésével. Ez fordítva is így van, amikor a beleinkkel nincs rendben valami, azaz valamilyen bélpanaszunk van (puffadás, székrekedés, hasmenés) olyankor sokkal ingerlékenyebbek vagyunk. Kisebb a teljesítőképességünk és a koncentrációnk sem jó. Ez a gondolatmenet adta nekünk a lehetőséget, hogy az immunrendszer és az idegrendszer működésével kezdjünk el foglalkozni.

Iratkozzon fel a Nutripharma videós csatornájára és nézze meg többi interjúnkat is!

Az immunrendszernek két részből áll: van a veleszületett immunitás, ami az általános ellenálló képességet jelenti és van az adaptív immunitás, ami egy-egy konkrét betegséggel szembeni ellenállást jelenti. A bélflóránk – ez a hatalmas mennyiségű baktérium – az általános ellenálló képességünket, a veleszületett immunitásunkat befolyásolja. A bélflóra állapotát nagyban meghatározza a táplálkozás és az életmód! Ezen tudományos tények ismeretében indultunk el, és kerestük a lehetőséget, hogy hogyan tudjuk pótolni azokat a természetes ingereket, amiket valamilyen életmódi vagy étkezési problémák miatt az iparosodott országok lakói sokszor nem kapnak meg. Hosszú kutatásunk eredményeként alkottuk meg a Framelimet, mint egy speciális – gyógyászati célra szánt – élelmiszert. A Framelim fokozza a természetes immunitást és alkalmas a funkcionális bélpanaszok esetén jelentkező különleges táplálkozási igény kielégítésére is, mivel olyan könnyen feldolgozható formában tartalmazza a „jó baktériumokat”, amit még egy beteg szervezet is képes feldolgozni.

Tulajdonképpen a funkcionális bélpanaszok viszonylag rövid ideig – 3-4 napig esetleg egy hétig – tartó panaszok összessége. Statisztikai adatok alapján az iparosodott országokban a lakosság él ezzel a betegséggel együtt.  Jellemző tünetei a székrekedés, hasmenés vagy a kettő váltakozása, puffadás, tompa vagy görcsös hasi fájdalom. Amennyiben ezek a panaszok csak néhány napig állnak fenn, akkor az nem nevezhető betegségnek! De amennyiben a panaszok rendszeresek és hosszabb ideig tartanak, akkor már problémáról beszélünk és orvoshoz kell fordulnunk.

A statisztikai adat mely szerint a lakosság 10-15%-a érintett a problémában valójában csak azokat az embereket takarja, akinél feltárták a betegséget. Mivel a tünetek ugyan jelentősen megnehezítik a mindennapokat, mégis sokan évekig nem fordulnak orvoshoz. Az európai átlag egyébként szintén 10-15% körül van, de például Kínában az étkezési szokások és életmód miatt ez szám csak 8-9%-ra tehető. Ugyanis a funkcionális bélpanaszokról egyértelműen elmondható, hogy nagyban befolyásolja kialakulását az ember életmódja. A helytelen táplálkozás és életmód károsítja a bélrendszer mikro flóráját, ami nélkül nem képes megfelelően működni sem a bélrendszer sem az immunrendszer.

De ha már visszakanyarodtunk az immunrendszerre akkor fontos a jelenlegi vírus helyzetről is beszélnünk pár szót. Manapság minden orvos pontosan tudja, hogy ugyan a Covid-19 vírus elsődlegesen a tüdőt támadja meg, emellett jelentős százalékban bélpanaszokat is okoz. A vírus a bélben kerül kapcsolatba először az immunrendszerrel. Nem csoda tehát, hogy a betegség után a bél immunrendszere, a ”bél szűrő funkciója” nem tér vissza egyik pillanatról a másikra! Nagy valószínűséggel valamilyen funkcionális bélpanaszt fog okozni, ezért koncentrálni kell arra, hogy a bélműködést helyrehozzuk. Ehhez két dolgot kell tenni.

Az egyik, hogy vissza kell állítani azt a bélflóra egyensúlyát, mivel nem csak a vírusfertőzés, hanem annak kezelésére használt gyógyszerek egy jelentős része a normális bélflórát is megtámadja. (Nem, nem csak az antibiotikumok képesek kárt tenni bélflóránkban.) Az élő flórás készítmények – pl joghurt, kefir vagy étrend kiegészítők – nem biztos, hogy már az első pillanattól megoldást nyújtanak, ugyanis lehet, hogy ezek a kis mikroorganizmusok nem fognak tudni megtelepedni a bélben. A kívánt hatás eléréséhez fontos, hogy tartós kölcsönhatás alakuljon ki a bélnyálkahártya és az ott élő organizmusok között. Azaz a szervezetünknek könnyen feldolgozható mikroorganizmusokra van szüksége. Éppen ezért fejlesztettük ki a Famelimet, mely még a beteg szervezet számára is könnyedén feldolgozható formában tartalmazza ezeket a ”jó baktériumokat”. Az immunrendszernek nap, mint nap meg kell kapnia azt a fiziológiás, élettani ingert, ami a normális működéhez szükséges.

Az sem véletlen, hogy nagyon sok idegrendszeri probléma társul a Post Covid tüneteihez. Ez is a bél-agy kölcsönhatás miatt alakulhat így. Ilyenkor nem elég az embert idegrendszeri szinten rendbe hozni! A bélrendszerrel is foglalkozni kell, annak érdekében, hogy a bél irányából is normális ingereket kapjon az idegrendszer.

Immunrendszerünk összetett dolog, szervezetünk működése pedig még összetettebb. Immunrendszerünk a fő pajzsunk így erősítenünk kell amennyire csak tudjuk.  Számos „segítő anyag” van, ami nélkül nem működne az úgy nevezett vele született immunitás. Ilyen anyag például a D és az A vitamin. Ezek olyan segédanyagok, ami nélkül semmilyen más, direkt hatás nincs. Az immunrendszerünk legfontosabb szabályozó mechanizmusokat a bélflóra felől kapja.

De hogyan is működik a Framelim és miért jobb a bélflórának mint az élő baktériumos készítmények? Tegyük fel, hogy valakinek bélproblémái vannak és nem tud darabosat enni. Ebben az esetben pépes ételt adunk, hogy meg tudja emészteni. Hát tulajdonképpen mi is ezt csináltuk a Framelim összetevőivel. Tulajdonképpen „lepépesítettük” azaz feltártuk a baktériumokat, melyeket ezzel „fogyasztásra előkészítettünk”. Ezt a kezelést lehet kombinálni D és A vitaminnal, flavonoidokkal fehérjében és omega 3 ban dús ételekkel, mert ezek mind nagyon fontosak, de az alfája a veleszületett immunrendszer stimulálásának a baktérium pótlás.

Mivel a Covid-19 megfertőzheti a beoltottakat is és már korábbi betegek is újra megfertőződhetnek ezért javasoljuk a Framelimet mint étrendkiegészítőt mindenkinek és nem csak például bélbetegségben küzdőknek. Bár biztos garanciát semmi nem jelent az újra fertőződés elkerülésére, ha a bélműködésünket rendbe hozzuk akkor kockázatát csökkenthetjük.

Have no product in the cart!
0