fbpx

A klubrádió egészségügyi magazin műsora, a Vény nélkül áprilisi vendége Dr. Fehér János szemész professzor, kutató orvos volt. Vele Lay Viktória műsorvezető beszélgetett, a terhesség és az irritábilis bél szindróma közötti összefüggés kapcsán.

Régóta sejthető, hogy a nyálkahártya, illetve hüvely nyálkahártya gyulladásának és a terhesség alatti szövődményeknek van valami kapcsolata. Az utóbbi időben az is kiderült, hogy ez a gyulladás nem csak a hüvely, petefészek és a méh környékén alakul ki, hanem mindezek hátterében funkcionális bélpanaszok is állnak.

Több, mint tíz év kutatás és eredményei

Az utóbbi években nemzetközi szinten is kutatócsoportok dolgoztak azt vizsgálva, hogy kifejezetten a bélpanaszoknak és a terhességnek milyen kapcsolata lehet és annak milyen kimenetele lehet a várandósságra nézve. 2004. és 2014. között kilencmillió terhességet vizsgáltak, hogy van-e, illetve milyen gyakori a terhesség alatt az IBS előfordulása. Ez alatt az idő alatt több, mint kilencezer esetet találtak, számuk az évek alatt csak fokozatosan nőtt. Ezek rendszerint együtt jártak olyan egészségügyi problémákkal, amikről idáig nem tudták, hogy a bélproblémákhoz is közük lehet. Az irritábilis bél szindróma előfordulásával, a terhességi magas vérnyomás, duzzanat, ödéma, trombózis, súlygyarapodás, fehérje vizelés, cukorbaj is összefüggésben állnak, illetve ezek kockázatát a funkcionális bélpanaszok jelentősen megnövelik. Az újszülöttek veleszületett elváltozásai is sokkal gyakoribbak, egy olyan várandósság után, ahol az anyánál irritábilis bél szindrómát diagnosztizáltak.

Az IBS kiváltó okai, tünetei

Mik okozhatják, illetve mitől alakulhat ki az IBS-re jellemző tünet együttes, mint a puffadás, hasmenés, székrekedés, gázképződés, görcsölés? Ezek olyan pszichés tüneteket is eredményezhetnek, mint az ingerlékenység, feszültség, szorongás, depresszióra való hajlam de pszichiáterek egy csoportja pont az ellenkezőjét állítja, hogy ezek jelenléte válthatja ki a bélpanaszokat. Az előző két tünetcsoport nagyon gyakran társul szemproblémákkal, száraz szem szindrómával is. Ez fényérzékenységet, idegen test érzetet, fokozott könnyezést jelenthet, a három tünet csoport szorosan összefügg, gyakran a száraz szem tünete hívhatja fel a figyelmet a problémára.

Az IBS leggyakrabban a 16 és 56 év közötti nőket érinti és a terhes nők között még inkább gyakori. Magyarországon jelenleg már egy éves tapasztalatunk van abban, hogy a különböző területen jelentkező problémákat kezelő orvosok együttműködjenek, beleértve itt a nőgyógyászt, szemészt, pszichiátert, urológust, mert rendszerint a nőgyógyászati problémák a partnert sem hagyják érintetlenül.

A kiváltó okok megszűntetése, orvoslása

A cél, megszűntetni a bélpanaszokat, amik kialakulása a bél nyálkahártyáján élő baktériumok mennyiségi és minőségi megváltozására vezethető vissza. Ez különböző külső hatások eredménye lehet, antibiotikum kúra, tartósítószerrel ellátott élelmiszerek fogyasztása, mikor is a bélflóra összetétele és mennyisége megváltozik és egy krónikus gyulladással, huruttal válaszol erre. Ilyen esetekben két dolog következik be, az elfogyasztott tápanyagok nem megfelelő minőségben szívódnak fel, továbbá a bélnyálkahártya áteresztő képessége megnő és a székletből sok olyan anyag kerül vissza a szervezetbe, aminek nem kellene.

Javasolt speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszer, immunobiotikum szedése, mely várandósság alatt is alkalmazható és fokozza a természetes immunitást, továbbá alkalmas a funkcionális bélpanaszok (IBS) esetén jelentkező különleges táplálkozási igény kielégítésére.

Fokozott odafigyeléssel, megelőzéssel, ami étrendünket és életmódunkat is érinti, megelőzhető az irritábilis bél szindróma kialakulása, ezáltal a veszélyeztetett terhesség előfordulása is csökkenthető. Egy egyszerű teszttel megállapíthatja, tünetei IBS-re utalnak-e, veszélyeztetett állapotban van-e! Kérdőívünket weboldalunkon töltheti és értékelheti ki.

Have no product in the cart!
0