fbpx

A Phototrop, amit időskori makuladegeneráció esetén, különösen annak korai fázisában érdemes kúra szerűen használni, egyik nagyon népszerű termékünk. Nagyon sokan érdeklődnek iránta és folyamatosan kérdésekkel keresnek meg bennünket, ezért megkértük Dr. Fehér János professzor urat, válaszoljon a legfontosabbakra.

Korábbi cikkünk és videónk folytatásában újabb érdekes kérdések merültek fel. Nagyon köszönjük érdeklődésüket, továbbra is várjuk kérdéseiket itt.

Mi a különbség a nedves és a száraz makuladegeneráció között? Melyikre hatásos a Phototrop?

Minden makuladegeneráció száraz típusú makuladegenerációként kezdődik. Fokozatosan előre haladva zajlik le. Végeredményben egy látósejt pusztulás, atrófia teszi tönkre a látótér központi részén elhelyezkedő sejteket. Ehhez az esetek 10-15%-ban társulhat vizenyő, illetve vérzés ezen a központi területen. Tehát az, hogy nedves típussá válik egy száraz típusú makuladegeneráció az egy komplikációnak köszönhető. Ezt a komplikációt ma már – sajnos gyakran megismételt injekciós kezeléssel – lehet kordában tartani. De hangsúlyozni szeretném, hogy ez nem a makuladegenerációt hanem annak a szövődményét kezeli. A Phototrop viszont az alap betegséget, a makuladegenerációt kezeli. Akár adunk injekciós kúrát, akár nem a Phototropot alkalmazni kell folyamatosan. Annál is inkább mert szerencsére ez a nedves típusú makuladegeneráció rendszerint csak az egyik szemet érinti. A másik szemen, hogy az ne alakuljon ki, már csak azért is alkalmazzuk a Phototropot. Ha együtt alkalmazzuk, akkor magának az injekciós kezelésnek a hatása is számottevően javul. Tehát mindenképpen azt mondom, hogy a száraz típusúnál nem kérdés, hogy használjuk-e a Phototropot, a nedves típusúnál a nedves típusra alkalmazott injekciós kezelés mellett, azzal együtt és az után is kell használni.

Olvastam, hogy injekcióval és műtéttel is kezelhető? Hatékony annyira a gyógyszer mint ezek a megoldások?

Műtéttel az időskori makuladegeneráció nem befolyásolható, nem is szoktuk alkalmazni. Van egy hozzá hasonló lokalizációjú betegség, amely a látóhártya központi részét érinti, – tehát nem időskori makuladegeneráció, hanem már fajta betegség, amely ugyanazt a területet érintik, – ez viszont műtéttel kezelhetőek. Az injekciós kezelés, ahogy korábban említettem a nedves típus kezelésére, – pontosabban a makuladegeneráció egy komplikációjának kezelésére, elhárítására – szolgál.

Van köze at UV sugárzáshoz? Ha már kialakult a betegség, jobban kell majd vigyázni az Uv sugárzással?

Minden kétséget kizáróan az UV sugárzás egyik rizikó faktora az időskori makuladegenerációnak. Ezért akinél gyanú van rá, már el kell kezdeni megfelelő védőszemüveg használatát és ha a betegséget már diagnosztizálták vagy kezelés alatt áll, akkor még inkább. Különösen vigyázni kell arra, hogy az erős napfény hatást kerüljük el. Érdekes módon ez nem feltétlen a déli órákban van, hanem sokkal inkább kora délelőtt vagy késő délután amikor a napsugárzás nem a fejünk fölül hanem oldalirányból érkezik és akkor a természetes árnyékolás ( a szemöldök vagy egy sapka) nem véd meg minket, és az bekerülve a szembe elsősorban annak ultraibolya sugárzása miatt károsítja sokkal inkább a látóhártyát mint mondjuk egy közönséges fény.

Hány éves korban lehet diagnosztizálni a makuladegenerációt, illetve járni kell-e szűrővizsgálatra, akkor is, ha még nem alakult ki panasz?

A nagy statisztikák szerint a makuladegeneráció 40 éves korban kezdődhet legkorábban. Nagyon-nagyon ritkán diagnosztizálható 40 évnél fiatalabb korban, viszont a kor előrehaladtával exponenciálisan növekszik a gyakorisága és például 75-80 éves korban már 30%-ot is elérheti a makuladegeneráció gyakorisága. Azt javaslom, hogy aki szemüveg rendelésre megy, mert ugye 40 éves kor után az emberek döntő többségének szüksége van szemüvegre olvasáshoz, íráshoz, közeli munkához, ezt a vizsgálatot használják ki, hogy a szemfenék állapotáról meggyőződjenek, hogy nincs-e kezdeti stádiumban lévő makuladegeneráció. Ilyenkor gyakran még semmilyen panaszt nem okoz. Ha viszont már valamilyen panasz van, akkor feltétlenül fél évenként maximum évenként érdemes ellenőrző vizsgálatra menni. Ha valakinek az égvilágon semmi panasza nincs, akkor is 50 és 60 éves kor között már célszerű évente, kétévente szűrővizsgálatot tartani, mert sajnos a makuladegeneráció nagyon alattomos betegség. Rendszerint a két szemet támadja, de nem egyformán. Tehát előfordulhat, hogy nem veszi észre az illető, hogy az egyik szemén már előrehaladott, mert a másikkal még tökéletesen lát. Mivel a betegség nem visszafordítható, csak megállítható így az egyetlen lehetőség a korai diagnózis, – és a korán elkezdett kezelés – ezért a szűrővizsgálatok erősen javallottak.

Elvesztheti valaki a látásának 100%-át a makuladegenderációtól, hogyha nem kezelik időben?

Nem. Határozottan nemmel kell válaszolnom, mert a legsúlyosabb, legelőrehaladott állapotban is csak a látótér központi részét támadja meg. Tehát középen alakul ki egy szürke illetve fekete folt. A perifériás látás megmarad. Tehát a beteg önellátó lehet, de nem tud olvasni, nem tud autót vezetni vagy közeli munkát végezni.

Tegye fel kérdését Dr. Fehér János professzor úrnak!

Kattintson a „TELEFONOS KONZULTÁCIÓT KÉREK” gombra és töltse ki a kapcsolatfelvételi űrlapot!

Have no product in the cart!
0