fbpx

Aki még nem kapta el a koronavírust az reménykedik, hátha elkerüli ez a betegség és sajnos még mindig nem tudjuk, hogy mikor lesz vége világszinten a terjedésének. A terjedése óta viszont nagyon sok új információnk van, amit érdemes figyelembe venni.

A doktor úrnak mi a véleménye? Lát valami reményt arra, hogy tavaszra, nyárra esetleg kijöhetünk a világjárványból?

Nehéz helyzet. Valószínűleg nem véletlenül jut eszembe gyakran egy arany János idézet a Toldiból: „Repül a nehéz kő: ki tudja, hol áll meg? Ki tudja, hol áll meg s kit hogyan talál meg?”. Ez jelzi a probléma súlyosságát, jelzi azt a bizonytalanságot, amibe élünk mindannyian. Különösen az én korosztályom, az idősebb korosztály. De az az igazság, hogy senki sem érezheti magát biztonságban, hiszen nap mint nap nemcsak az esetszámok emelkednek mindenütt a világon, hanem előkerülnek egyre meglepőbb adatok is. Rendkívül változatos a vírus megjelenése és az a betegség, amit okoz, nagyon változatos módon folyik le. Gyakorlatilag teljesen kiszámíthatatlan és ez adja a bizonytalanságot. Már azért van annyi orvosi tapasztalat, hogy picit más szemszögből is megítéljük a helyzetet.

Ennek a beszélgetésnek az egyik lényeges pontja ennek a másik szempontnak az ismertetése. Ugyanis az eddigi – lassan egy éves – tapasztalatok amellett szólnak, hogy a fertőzés lefolyása és kimenetele elsődlegesen az egyén általános egészségi állapotától függ és maga a vírus szerep az másodlagos. A vírus az elmúlt időszak alatt alig változott, viszont rendkívül változatosan jelennek meg a fertőzések. Ma már az is tudjuk, hogy nagyon sok embernél kimutatható a vírus jelenléte tünetmentesen és nem alakul ki nála semmilyen fajta védettség.

Ez azt jelenti, hogy ez a vírus bizonyos esetekben egyáltalán nem kerül kapcsolatba a szervezettel, semmilyen választ nem vált ki, egyszerűen azért, mert nem jutott be a szervezetbe. Más esetekben viszont inkább az a jellemző, hogy enyhe tünetekkel vagy súlyosabb tünetekkel jelentkezik. A legsúlyosabb formája amikor kórházba kerül valaki, sőt lélegeztető gépre és hát bizony az esetek jelentős részében a lélegeztető gépekre kerültek elhunynak.

Ha nem tévedek néhány nappal ezelőtt biológus főorvostól hallottam, hogy a lélegeztetőgépekre került betegeknek 40-45%-a sajnos nem éli túl. Közismert az a hír is, hogy sajnos, akik túl vannak a betegségen egyrészt másodszor is megkaphatják – tehát nem alakul ki megfelelő védettség – másrészt hetekig, hónapokig tartó szövődményes tünetek, másodlagos tünetek alakulnak ki, nagyon nagy változatossággal. Tehát utóhatása van. Ha valaki meggyógyult a vírusfertőzésből utána még hosszú időre megfigyelésre esetleg utókezelésre, rehabilitációra szorul. Ez egy teljesen új helyzetet alakított ki.

Ebben az a kritikus pont, hogy rendkívül nagy szellemi és anyagi erőket mozgósítunk a specifikus vírus ellenes gyógymódok és kezelések kialakítására. Fennáll annak a veszélye, hogy ezzel nem kapjuk meg azt a remélt eredményt, amire mindannyian annyira várunk.

Vagyis az erőnk egy részét arra kell koncentrálni, hogy mind a vakcinát, mind az antivirális kezelést, valamilyen az általános egészségi állapotot segítő, a fertőzésekkel szembeni állóképességet erősítő kezeléssel is ki kell egészíteni. Nem elég egy irányba, csak a vírusra koncentrálni, hanem az egyének egészségi állapotát kell valamilyen módon fokozni. Sajnos a modern orvostudományban nem rendelkezünk megfelelő egészségmegőrző eszközökkel, ami egy ilyen típusú járvány, világjárvány esetén hatásos eszköz. 

De az vajon elég lehet, ha valakinek egészséges, erős az immunrendszere? Tudnak összefüggést találni az erős immunrendszer és a gyenge tünetek között? Hiszen 30 éves kor alatt is volt már áldozata a vírusnak. Feltérképezhető-e, hogy nekik az immunrendszerük rendben volt-e? Esetleg lehet olyan ok a háttérben, amit nem tud befolyásolni pl: genetikai vagy vércsoport?

Igen, feltérképezhető. Nem biztos, hogy genetikai okok állhatnak a háttérben. Az is szerepet játszhat, de én inkább azt hiszem életmódi, környezeti hatások, a stresszt is ideértve ami legyengíti adott pillanatban amikor a vírussal találkozik a szervezet.

Adott esetben azok, akiknek a nyálkahártyáján kimutatható a vírus, de ugyanakkor a szervezetébe nem jut be, mert ott a nyálkahártya felszínén van valami olyan védő mechanizmus, ami megakadályozza, hogy a vírus bekerüljön. Ez az első védvonal. A második lépcső az, hogyha bekerül az immunrendszere rövid időn belül megfelelő választ ad és nem okoz citokin vihart. A Citokin vihar egy olyan jelenség, amikor a vérben magas szintet érnek el a gyulladás ellenes anyagok. Ez a szervezet védekező mechanizmusának nagyon fontos része, de sajnos néha olyan mértékben felszaporodnak ezek a gyulladás ellenes szerek, hogy önmagukban kárt okoznak. Közismert, hogy a gyulladás a szervezetünk legerősebb védekező mechanizmusa, de nagyon sok olyan eset van, amikor a gyulladást csökkentenünk kell mer a gyulladás más szerveket károsít. Ennek akár súlyosabb következménye is lehet, mint magának a fertőzésnek. Ez a vírusra is vonatkozik.

Hogyan tudjuk az immunrendszerünket edzésben tartani?

Nagyon sokat emlegetik a D vitamint. Például kétségtelenül a D vitamin egyik nagyon fontos molekulája az immunrendszerünk védekező képességének. De azt hiszem ezt korábban is említettem már, hogy nagyon sokat számít az, hogy valaki annak idején BCG (TBC elleni) oltást, vagy egyéb betegségek elleni oltást kapott-e. Különösen a kanyaró például. Szerencsére az országunkban és a környező országokan elég magas az oltási kultúra és ezeknek a specifikusan egy-egy betegség elleni vakcinálásnak, beleértve az influenzát is – van egy picit szélesebb hatása. Nem csak azellen a meghatározott vírus ellen vagy kórokozó ellen hat, hanem egy kicsit az általános immunitást, az úgy nevezett veleszületett vagy természetes immunitást is fokozza. Tehát nagy velőszínűséggel azok az egyedek, akik ezeket az oltásokat megkapták fokozottabb ellenállással rendelkeznek. Ezek mellett az egészséges életmód a testedzés stb. nagyon sok olyan módszer van, ami erősíti az immunrendszert. Növényi eredetű szerek, gombakivonatok… A Kínaiak például az eseteik egy jelentős részében hagyományos kínai gyógymóddal gyógyították a betegeiket, amik ugye növényi eredetű – magvakból, virágokból levelekből kivont – hatóanyagokat tartalmaz. Itt elsősorban úgynevezett flavonoidok, bioflavonoidok, polifenolok kémiai nevén egy nagycsoportja a biológiailag hatásos anyagoknak. Tehát ezek kétségtelenül fokozzák a szervezet ellenállását. De szeretném hangsúlyozni, hogy nem minden az immunrendszer. Egy picit több is kell.

Mint ahogy az előbb már szó volt róla a vírus odakerülhet a nyálkahártyára, de nem megy át rajta, nem találkozik azokkal az immunsejtekkel, amit a nyálkahártya belsejében vannak. Tehát már a felszínen vannak olyan védőanyagok amik – nagy részét az immunrendszer termeli és – lehetetlenné teszik a vírus bejutását. Természetesen a vakcinának rendkívül nagy szerepe lesz és én itt ragadnám meg az alkalmat, hogy a közvélemény által kevéssé ismert Takácsi Gyula nevére emlékeztessem a kollégáimat is. Aki az első influenzajárvány idején, az úgynevezett Hongkongi járvány idején, nagyon kezdetleges körülmények között 630 000 oltóanyagot fejlesztett ki a nemzeti víruskutató intézet vezetőjeként. Tulajdonképpen úttörő jelentősége volt az influenza elleni vakcinák kialakításának.

Másik ilyen nevet is meg kell említenem, Újhelyi Károly doktor nevét, aki a Kossuth-díjas orvosok közé tartozik. 1948-ban kapott díjat, mert olyan tífusz elleni oltást fejlesztett ki a magyarok számára, hogy a háborúban, fogságban, vagy itthon az éhezéstől legyengült lakosság körében a tífusz megbetegedés gyakorlatilag nem fordult elő. Ugyancsak ő fejlesztette ki a szamárköhögés elleni oltást is.

Magyarországon sok orvos már nagyon komoly teljesítményeket tett le a nemzetközi orvostársadalom asztalára azzal, hogy ezeket a vakcinákat kifejlesztette. A vakcinára nagyon is szükség van! De ki kell egészítenünk egyéb védekezésekkel is, mert más helyzetben vagyunk, mint mondjuk 20 évvel ezelőtt. A lakosság egészségi állapota sokkal, de sokkal rosszabb, mint akkor volt.

Ezt a plusz védekezést azért merem ennyire kihangsúlyozni, mert mostmár lassan legalább 2 évtizede (de inkább 3) folytatok ezen a téren kutatásokat, magyar és olasz egyetemi kutatócsoportokkal együtt. És tulajdonképpen kifejlesztettünk egy olyan készítményt, ami a szervezet általános egészségi állapotának védekező mechanizmusainak a kialakításában segítséget jelent. Ez a FRAMELIM®speciális élelmiszer.

Nagyon furcsa, hogy honnan indultunk el és nem is sejtettük, hogy hová fogunk eljutni. Az úgynevezett hasznos baktériumokkal kezdünk foglalkozni és így derült ki, hogy a hasznos baktériumok egy jelentős hatása, hogy belőlük bizonyos anyagok felszívódnak a szervezetben –első sorban a bélnyálkahártyáról – és ott található helyi immunrendszeren keresztül az általános immunrendszert javítják. Tehát ebben a pillanatban a leginkább biológiai természetű és immunerősítő szerek azok az úgynevezett probiotikus baktériumokban vannak. A mi felfedezésünk annyi, hogy kifejlesztettünk egy olyan eljárást, aminek a segítségével ezek a baktériumok, pontosabban a bennük levő hatóanyag könnyebben felszívódik, és sokkal hatásosabban fejti ki az élettani funkcióit. Nagyon egyszerűen: nem élő baktériumot használunk, hanem a baktériumból kivonjuk ezt az anyagot, így ezáltal könnyebben felszívódik. Eredetileg mi ezt a bél problémák megoldására dolgoztuk ki. Aztán menet közben derült ki, hogy azzal, hogy rendbe hozza a bélműködés, tulajdonképpen az immunrendszer legfontosabb kapuját nyitja ki. Hiszen a bél felszíne összességében (ugye 7,5m – 8m –es maga a bél) a finom redőit figyelembe véve akkora, mint egy teniszpálya. Ezen nem csak a tápanyagok szívódnak fel, a jó baktériumokból olyan molekulák is bekerülnek, amik az immunrendszerünk természetes stimulálói. Ezek tartják „tréninge” az immunrendszerünket, azért hogy utána a kórokozó baktériumokkal szemben megfelelő ellenállást tanúsítson. Ez benne az újdonság, és ennek a prototípusát ki is fejlesztettük és immáron 6 éve forgalmazzuk.

​Tehát ez azt jelenti ha „általános egészségre jó”, hogy nem szükséges az hogy az embernek bélpanasza legyen vagy egészségi állapottól független az, hogy ő szedheti-e ezt a készítményt kúraszerűen?

Nyugodtan szedheti, mert sajnos az a tapasztalat, hogy az iparosodott országok lakóinak kb. 10%-a az, akiknél egyértelműen és nyilvánvalóan kiderül, hogy bélproblémák vannak, de ennek többszöröse, hogy az úgymond hivatalos kritériumok alapján nem lehet őket betegnek nevezni, de tulajdonképpen van valami probléma. Sok problémával megtanultunk már együtt élni (nem eszem ezt meg azt és akkor nincs panaszom), hogy tulajdonképpen már fel se tűnik, hogy van valami probléma.

Kipróbáltuk. Egy budai idősotthonban adtuk ezt a készítményt kifejezetten a bélproblémák javítására. Jelenlegi tudásom szerint abban az otthonban nem fordult elő egyetlen koronavírus fertőzés sem.

Ezzel nem akarom azt mondani, hogy ezzel a készítménnyel minden fajta koronavírus fertőzést mindenkinél meg lehet előzni. Nem, szó sincs róla. DE egy biztos: ezzel hogy a bélműködést rendbe hozzuk jelentősen hozzájárulunk az általános egészségi állapot javításához. Egyrészt rendbe hozzuk a bélnyálkahártya felszínét, hogy a tápanyagok felszívódjanak és hasznosuljanak, másrészt olyan természetes immunstimuláló anyagot juttatunk a szervezetbe, ami eddigi tapasztalataink szerint általános hatást fejt ki.

Lehet –e túlzásba vinni ezeknek a szereknek a használatát? Nem is pont a bélflóra helyreállításáért, hanem a vitaminkészítmények kapcsán, ha az ember ész nélkül szedi, gondolom az se jó.

Nem jó valóban. Minden esetben javasolnám a kúra elkezdése előtt, hogy konzultáljon háziorvosával vagy a szakorvossal. Például a vitaminoknál maradva a vízben oldódó vitaminoknál gyakorlatilag lehetetlen túladagolni, ami nem hasznosul, az távozik a vizelettel, széklettel. De bizony az A és D vitaminból, a zsírban oldódó vitaminokból lehet túladagolni, mert azok felhalmozódnak a szervezetben. Csak egy érdekesség, régen az ajánlott napi adag D vitaminból 400 nemzetközi egység volt, manapság 3000-et javasolnak. Ebbe benne van az is, hogy nem csak az igény nőtt, hanem beleszámították azt is, hogy a bélnyálkahártya megromlott funkciója következtében abból a 3000 egységből valószínűleg csak 1000-1200, ami felszívódik. Megint csak visszatértünk az eredeti problémához, hogy milyen fontos hogy a bélnyálkahártya működését rend behozzuk. Ezzel nem csak a megelőzésben tudunk segíteni! Nagy valószínűséggel az alkalmazott vakcina és vírusellenes kezelések hatásfokát javítja, és jó lehetőséget kínál, az utókezelésben mikor a szervezet felépülését kell segíteni.

Azt se felejtsük el, hogy ha a Koronavírus járvány el is múlik, ugyan úgy jöhet másik, ami ellen védekeznünk kell.

Sajnos így van. Mindaddig, amíg fogékonyak vagyunk a vírusfertőzésre, addig lesz vírusfertőzés. Mi a magunk részéről egyrészt a Framelim®-mel másrészt a konzultáció lehetőségével járulunk hozzá, hogy segítsünk a bajban!

Tegye fel kérdését Dr. Fehér János professzor úrnak!

Kattintson a „TELEFONOS KONZULTÁCIÓT KÉREK” gombra és töltse ki a kapcsolatfelvételi űrlapot!

Have no product in the cart!
0