fbpx

Ez a cikk a Trend Fm rádió Egészségkód a Nutripharmával c. műsor beszélgetése alapján készült. A beszélgetést itt, a cikken belül hangos/podcast formában is meghallgathatja!

Gyermekek táplálkozási kultúrája

Beszélgetés Miháldy Kingával, az OGYÉI munkatársával a gyermekek étkezési kultúrájáról, a közétkeztetés megreformálásáról és az alapvető táplálkozási szokások kialakításáról.

Az egészséges táplálkozás alapvető már a legkisebbek esetében is. Az étkezési szokások kialakítását egészen pici kortól el kell kezdeni kialakítani, illetve nagyon fontos, hogy minél szélesebb ízvilágot ismerjenek meg a gyermekek, így a későbbiekben kisebb az esély arra, hogy válogatósak legyenek. Ahhoz, hogy jó eredményt érjünk el, legalább 10 kóstoltatásra van szükség ahhoz, hogy szokás alakuljon ki. Ha nem ízlik elsőre a piciknek az adott étel, az elkészítés variálásával izgalmasabbá tudjuk tenni számukra.

Később a szocializáció következő lépcsőfokán, a gyermekek az óvodában találkoznak más “hangadó” gyerekekkel, akik ízlését általában csoporttársaik követik. Természetesen ebben az esetben is a szülő felelőssége az, hogy a gyermekek ne legyenek válogatósak.

Társadalmi változások hatása az étkezési kultúrára

A mai pörgős-rohanó világban a szülőknek egyre kevesebb lehetősége van a gyermekekkel foglalkozni. Mivel a főzés és a házi koszt háttérbe szorult, egyre több gyerek vesz részt a közétkeztetésben, emellett természetesen egyre több felnőtt ebédel munkahelyi menzán. A nagyszülők helyzete is teljesen megváltozott, hiszen a nyugdíjkorhatár kitolódásával egyre kevesebbet tudnak segíteni a család életében az otthoni főzés szempontjából. Többek között ezek miatt a társadalmi változások miatt is a közétkeztetésnek megnőtt a szerepe az elmúlt években.

A közétkeztetés reformjáról

A 2014-es évi közétkezésre vonatkozó rendelet ellen hadjárat indult a médiában az elsőre furcsának tűnő fogások miatt, ellenben a program célja pontosan az, hogy a gyermekek számára megfelelően és változatosan legyen biztosítva az étkezés, emellett koruknak megfelelő ételmennyiséget kapjanak. A rendelet biztosítja a mindennapi friss zöldségeket, illetve a teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket is. Ma már egyre divatosabb egészségesen étkezni, és olyan ételek is gyakran asztalra kerülnek, amelyeket korábban már sokan elfelejtettek. Ide tartozik például a köles, a kuszkusz, valamint a bulgur is, amelyek szintén megjelennek a közétkeztetésben.

Párbeszéd a közétkeztetéssel kapcsolatban

A gyermekek alsó tagozatban nagyjából szeretik a menzás ételeket és szívesen fogyasztják el, ellenben felső tagozatban és a középiskolai években ez a tendencia teljesen megváltozik, hiszen ebben az életszakaszban inkább a gyorsétterem és a másfajta étkezési kultúra válik izgalmassá számukra. A serdülők esetében ezért fontos, hogy ekkora már tudják azt, hogy miért fontos egészségesen táplálkozni, amelynek elsajátításában a szülőknek és az iskolának is nagy szerepe van.

Az egészséges táplálkozást ösztönző iskola program keretein belül a közétkeztetésben résztvevő gyerekekkel és szüleikkel együtt úgynevezett menza bizottságot hoztak létre. A program során megkóstolhatták az ételeket, beszélgettek róluk. A pedagógusok és a szülők számára egyaránt fontos, hogy tudják mi kerül a gyerekek tányérjába, hiszen így meg tudják győzni a kicsiket arról, hogy ha nem is tetszik nekik az étel, legalább kóstolják meg. Fontos az edukáció, hiszen gyakran előfordul, hogy azért nem kóstolják meg, mert nem tetszik nekik az étel színe, állaga, vagy egyáltalán nem ismerik a fogásokat.

Nyílt napok és a kreatív menü kialakítása

A közétkeztetők sokszor szerveznek nyílt napokat, ahová a szülőket is be szokták vonni, és amelyeknek általában nagy sikere van. Sajnos a szülőknek gyakran sem kedve, sem ideje nincs elmenni ezekre a programokra, így megbeszélés hiányában nehéz olyan ételeket létrehozni, amelyek mindenki számára megfelelőek. A közétkeztetők ettől függetlenül próbálnak az előírásokkal összhangban kreatív ételeket létrehozni, természetesen a csapatmunka fontos ebben a kérdéskörben. A szülőket tájékoztatni kell az ételekről, hiszen a saját otthoni étkezéseiket összhangba kell hozniuk a menza menüjével, hogy mindig változatos fogások kerüljenek az asztalra.

A különböző ételallergiák és érzékenységek miatt lehetőség van különböző diéták biztosítására, illetve vallási okokból is el lehet térni a menütől. Emellett húsmentes napok is rendelkezésre állnak a gyermekek számára.

Az Okostányér, amely minden korosztályban iránymutatást nyújt

Az OGYI és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége megalkotta az úgynevezett Okostányért, amely korcsoportra lebontva megmutatja, hogy a fejlődő szervezetnek miből és mennyit kell fogyasztania. Az Okostányér továbbá tartalmaz egy kalória kalkulátort is, így láthatjuk, hogy bizonyos gyerekeknek mennyi kalóriára van szükségük: ha sportolnak, ha nem sportolnak, illetve, ha hobbiszerűen mozognak stb… Emellett találunk felnőtt változatot is 18-60 éves korig szól, illetve megtalálható időskori táplálkozás, ami 60 év felettieknek szól.

Hallgasson bele a beszélgetésbe, a zöld gomb megnyomásával!

Have no product in the cart!
0